کلاهبرداری اینترنتی شایع Phishing

این روزها کلاهبرداری اینترنتی به یکی از موضوعات داغ محافل IT تبدیل شده چرا که با پیدایش اینترنت و افزایش روز افزون کاربران آن مجرمین به سمت این جامعه مجازی جذب شده اند و با سوء استفاده از عموم آدمها اهداف مجرمانه و شوم خود را پیاده سازی می کنند. معمولا بسیاری از کاربران اینترنت به دلیل نداشتن دانش کافی گول این اشخاص را می خورند. نت فالوور دراینجا به یکی از شایع ترین کلاهبرداری اینترنتی یعنی کلاهبردای فیشینگ یا Phishing می پردازد.

با توجه به اهمیت موضوع، هشدارهای نهادهای مسئول به خصوص پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (پلیس فتا) درباره انواع جرایم سایبری، مشرق با معرفی چند نوع از جرایم سایبری و یا کلاهبرداری آنلاین درصدد اطلاع رسانی و بررسی مشکلات اجتماعی ناشی از این جرایم، در سطح جامعه است.

کلاهبرداری-اینترنتی

آشنایی با کلاهبرداری اینترنتی شایع به نام (Phishing)

فیشینگ (Phishing) روشی در کلاهبرداری اینترنتی است که هکرها ، اطلاعاتی مانند نام کاربری، رمز عبور، شماره  16 رقمی مندرج بر روی کارت عابر بانک، رمز دوم کارت بانکی و برخی رمز های مهم دیگر را از طریق ابزارهای الکترونیکی ارتباطات سرقت می کنند. شبکه های اجتماعی، سایت های حراجی و درگاه های پرداخت آنلاین نمونه ای از ابزار های الکترونیکی ارتباطات می باشند.

بارها اتفاق افتاده است که  سارق یکی از اعضای سایتهای فروشگاهی را کنترل می کند و پیام کوتاهی برای او مبنی بر وارد کردن رمز عبور می فرستند.برای اینکه قربانی احتمالی خوب به دام بیفتد آن پیام کوتاه ممکن است به صورت یک عبارت امری مانند این « اطلاعات صورتحساب را تأیید کنید» باشد. به محض اینکه قربانی رمز عبور خود را وارد میکند شخص سارق می تواند به حساب طرف وارد شده و از آن برای انجام اهداف مجرمانه ی خود استفاده کند. البته این کار احتیاج به دانش برنامه نویسی دارد. اما به هر حال اتفاق افتاده است.

فیشینگ در سایت AOL.com به قدری به وفور اتفاق افتاد که مسوولین سایت مجبور شدند در سایت خود نواری با این توضیح که “هیچ یک از مسوولان در این سایت از شما درخواست رمز نخواهند کرد” قرار دهند.

کلاهبرداری اینترنتی فیشینگ این روزها مشکلات بسیاری به بار آورده است لذا باید به هنگام ورود به سایت ها دقت کنید. یکی از مهمترین موارد هنگام درخواست پرداخت صورتحسابها از طریق کارت بانکی است. حتمن به آدرس مرورگر خود دقت کنید که در چه آدرسی قرار است اطلاعات مهم بانکی خود را واگذار کنید چون بارها گزارش شده هکر ها دقیقا صفحه پرداخت بانک های معتبر را شبیه سازی کردند و با این کار کاربران زیادی را به دام انداخته اند.

نرم افزار مطب نرم افزار رستوران